7 گام برای شروع یک کسب و کار بدون پول

7 گام برای شروع یک کسب و کار بدون پول

آیا از خود پرسیده اید که چگونه می توانید یک کسب و کار را بدون پول یا تجربه راه اندازی کنید؟ تو تنها نیستی. بسیاری از مردم، درست مانند شما، رویای ورود به دنیای خوداشتغالی را با داشتن یک کسب و کار در سر می پرورانند.

متأسفانه، برخی از افراد به طور کامل جاه طلبی های خود را به تعویق می اندازند. جایی که اکثر مردم علاقه خود را از دست می دهند زمانی است که متوجه می شوند برای شروع یک کسب و کار نیاز به پول است. اما آیا واقعا راه اندازی یک کسب و کار بدون سرمایه اولیه غیرممکن است؟ پاسخ این پرسش ممکن است شما را شگفت زده کند.

آیا می توانم بدون پول یک کسب و کار راه اندازی کنم؟

بله، شما می توانید یک کسب و کار را بدون پول راه اندازی کنید. شما فقط باید دارای یک استراتژی مشخص بوده و همچنین صبور باشید. قبل از اینکه وارد فرآیند راه اندازی شوید، در اینجا چند کار وجود دارد که ابتدا باید انجام دهید.

شغلت را حفظ کن

تحت تاثیر ایده کسب و کار خود قرار نگیرید و بلافاصله شغل خود را رها کنید تا یک شرکت انفرادی راه اندازی کنید. در مورد زندگی خود واقع بین باشید و مایل به مصالحه در زمینه های دیگر باشید. می توانید کسب و کار را در اوقات فراغت خود، در تعطیلات آخر هفته، تعطیلات یا بعد از کار اداره کنید.

شغل شما تضمین می کند که معیشت شما به موفقیت کسب و کار شما متکی نیست. علاوه بر این، می‌توانید سود کسب‌وکار خود را برای تأمین هزینه‌هایی که ممکن است با رشد کسب‌وکار ایجاد شود، ذخیره کنید. کاری را که برای امرار معاش انجام می دادید، با هدف کار سخت و هوشمندانه در کسب و کار خود ادامه دهید. زمانی که استارت آپ (کار جدیدی که راه اندازی کردید) بتواند به شما دستمزد بدهد، می توانید تصمیم بگیرید که کار خود را ترک کنید و به فکر راه اندازی کسب و کار خود باشید.

از منابع رایگان استفاده کنید

آنچه را که برای راه اندازی کسب و کار خود نیاز دارید و اینکه چه شکاف هایی در توانایی های شما وجود دارد، تجزیه و تحلیل کنید. سپس، تنها چیزی که نیاز دارید یک جست و جوی اینترنتی برای یافتن منابع مفید در راه اندازی کسب و کار شما است تا از طریق آن بتوانید دانش و اطلاعات خود را بهبود دهید.

این که آیا نیاز دارید که ساختار کسب و کار خود را به طور کامل ترسیم کنید، یک طرح توجیهی بنویسید، یک طرح بازاریابی تهیه کنید، مجوزهای قانونی خود را اخذ کنید، یا حتی کسب و کار خود را ثبت کنید – احتمالاً یک الگو، ابزار یا مقاله رایگان در اینترنت وجود دارد که می توانید آن را بررسی کنید.

شبکه، شبکه، شبکه

وقتی منابع پولی محدودی برای راه اندازی یک کسب و کار دارید، می توانید زمان خود را عاقلانه و با ایجاد شبکه های ارتباطی مناسب سرمایه گذاری کنید. با افراد تجاری در صنعت مربوطه خود ارتباط برقرار کنید. شما در این ارتباطات از کارآفرینان چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت.

اگر کسب و کار شما یک تجارت منحصر به فرد است، پس با کارآفرینان دیگر ارتباط برقرار کنید. افراد دیگری قبلاً در مسیر مشابهی بوده اند. شما می توانید یاد بگیرید که برای راه اندازی یک کسب و کار موفق چه چیزی لازم است.

سمینارها/ وبینارها، رویدادها، کنفرانس ها، گروه های رسانه های اجتماعی یا انجمن های آنلاین می توانند نقش مهمی در راه اندازی کسب و کار ایفا کنند.

 

7 گام برای شروع موفقیت آمیز یک کسب و کار بدون پول

 

چگونه بدون پول یک کسب و کار کوچک راه اندازی کنیم؟

احتمالاً هنوز از خود می‌پرسید، «پس چگونه می‌توانم کسب‌ و کارم را بدون پول شروع کنم؟» این فرآیند هفت مرحله‌ای را طی کنید تا دریابید چگونه ایده شما تبدیل به یک کسب و کار درآمد زا شده است.

1- ایده کسب و کار خود را شناسایی کنید

پایه و اساس یک کسب و کار مبتنی بر ایده های قوی است. کاملاً طبیعی است که شناسایی ایده کسب و کار شما اولین نقطه عطف در سفر کارآفرینی شما باشد. با طوفان فکری و نوشتن گزینه های بالقوه خود شروع کنید. فقط توجه داشته باشید که ایده شما باید راه حلی برای یک نیاز باشد. مهم نیست که ایده شما تکراری است یا آن را قبلا جایی دیده اید، مهم این است که کسب و کار شما بتواند نیازی را پاسخ دهد.

ایده هایی که دارید را تجزیه و تحلیل کنید. چقدر به آن ها علاقه دارید؟ چه استعدادهایی دارید؟ آیا مجموعه مهارت شما باعث موفقیت آن می شود؟ آیا خانواده، دوستان یا همکارانتان می‌گویند که در آن مهارت دارید یا وقتی با مشکل خاصی مواجه می‌شوند به سراغتان می‌آیند؟

در زیر نکاتی وجود دارد که می تواند به شما در یافتن ایده کسب و کارتان کمک کند:

  • مهارت ها یا تجربیات خود را که می تواند به یک تجارت تبدیل شود، بررسی کنید.
  • نیازهای برآورده نشده مشتریان کسب و کارهای موجود را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید شکاف را پر کنید.
  • آیا به محصول/خدمتی فکر می کنید که بخواهید وجود داشته باشد؟
  • به دنبال راه هایی برای افزودن ارزش به محصولات/خدمات موجود باشید
  • به محصولات و خدمات موجود نگاه کنید و به این فکر کنید که چگونه می توان آن ها را بهبود بخشید یا به آن ها ارزش افزود
  • بازارهای دیگر را بررسی کنید تا ببینید آیا محصولات/خدمات شما در آنجا بسیار مورد نیاز هستند یا خیر.
  • شاید شما محصول/خدمتی را در جای دیگری دیده اید که به صورت محلی در دسترس نیست پس شاید بتوان آن را ایجاد کرد.

3- تحقیقات بازار انجام دهید

درک بازار در تعیین پتانسیل ایده کسب و کار شما در دنیای واقعی بسیار ارزشمند است. بنابراین، هنگامی که یک ایده دارید، شروع به انجام تحقیقات بازار کامل در مورد صنعتی کنید که ایده کسب و کار شما با آن هماهنگ است. این به شما چشم انداز ی کلی از بازار و نحوه عملکرد کسب و کار شما را می دهد.

رقبای بالقوه خود را شناسایی کنید و بررسی کنید که آن ها چه کاری انجام می دهند. هدف اصلی شما این است که تعیین کنید آیا روشی خلاقانه تر، بهتر و مقرون به صرفه تر برای انجام کارها دارید یا خیر. با مطالعه رقبای خود، متوجه خواهید شد که نواقص کسب و کارهای مشابه شما چیست و شما می توانید با پوشش آن یک نقطه قوت به دست آورید.

علاوه بر این، در مورد مشتریان بالقوه خود تحقیق کنید. شغل، سن، سطح تحصیلات و مکان آن ها را بدانید. عادات خرید فعلی آن ها را مطالعه کنید و اینکه آیا آن ها حاضراند مبلغی را برای محصول و یا خدمات شما پرداخت کنند؟

می‌توانید بررسی‌های آنلاین در خصوص کسب و کارهای مشابه انجام دهید. همچنین، یک نظرسنجی از طریق رسانه های اجتماعی انجام دهید و یا یک پرسشنامه را در گروه هایی که مشتریان بالقوه شما در آن عضو هستند ارسال کنید.

صحبت مستقیم با مشتریان بالقوه می‌تواند نیازهای برآورده نشده آن ها را روشن کند. اطلاعاتی که جمع آوری می کنید به شما کمک می کند تا انواع عادات خرید، نیازها و ترجیحات مشتریان هدف را درک کنید.

3- یک MVP (کمینه محصول) ایجاد کنید و ایده خود را آزمایش کنید

کمینه قابل ارائه از محصول یا خدمت (MPV) به شما کمک می کند تا با کم ترین هزینه ممکن محصول یا خدمت خود را تولید و در اختیار مشتری قرار دهید و رفتاری که او در قبال استفاده از محصول شما دارد را مورد بررسی قرار دهید. هدف MVP دیدن تجربه مشتریان اولیه از محصول و استفاده از بازخورد در پیشرفت‌های بعدی است.

یکی از راه ها می تواند اجرای یک کمپین تامین مالی جمعی باشد. اگر آنها علاقه مند به سرمایه گذاری پس از استفاده از محصول/خدمت شما بودند، این نشانه خوبی است که ایده کسب و کار شما ارزش دنبال کردن را دارد. حتی اگر بودجه دریافت نکنید، بازخورد آن‌ها شما را راهنمایی می‌کند که کدام حوزه‌ها را بهتر کنید.

از قدرت رسانه های اجتماعی بهره ببرید. می‌توانید یک پست، صفحه یا ویدیوی کوتاه درباره محصول/خدمت خود ایجاد کنید، آن را در پلتفرم‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و ببینید چند نفر به آن علاقه دارند. تعامل آن ها، مانند پیش‌سفارش‌ها، نظرات، بازدیدها، اشتراک‌گذاری یا واکنش‌ها، چیزی در مورد ایده شما نشان می‌دهد.

می توانید یک وب سایت برای محصول/خدمات خود ایجاد کنید و با استفاده از ابزارهای سنجش رفتار مخاطبین، نتایج را بررسی کنید. از وب سایت های ارزان قیمت یا رایگان و ابزارهای تجزیه و تحلیل وب استفاده کنید. گزینه‌ای برای ثبت‌نام/پیش‌سفارش‌های ایمیلی برای دریافت اطلاعات مشتریان استفاده کنید.

شما همچنین می توانید این کار را به روش سنتی انجام دهید و خدمات خود را در محله خود به صورت رایگان ارائه دهید. مردم را در مورد کسب و کار خود آگاه کنید و از آن ها بخواهید که عملکرد شما را صادقانه بررسی کنند.

به خاطر داشته باشید که قصد شما این است که تعیین کنید آیا ایده قابل اجرا است یا خیر. اگر همه چیز آنطور که انتظار داشتید پیش نرفت، از بازخوردها در جهت تغییرات اساسی برای بهبود محصول/خدمت استفاده کنید.

4- یک طرح توجیهی تهیه کنید

شما در این مرحله چیزهای زیادی در مورد آنچه در حال ورود به آن هستید یاد گرفته اید. بر اساس اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید، زمان آن رسیده است که اهداف فعلی و آتی کسب و کار خود را ترسیم کنید. برای سازماندهی  کسب و کار خود باید یک طرح توجیهی داشته باشید.

اگر نمی دانید چگونه یک طرح توجیهی بنویسید، از متخصصین این زمینه استفاده کنید. آن ها به شما می گویند که هزینه های کسب و کار شما شامل چه مواردی است، چقدر درآمد خواهید داشت و سرمایه گذاری شما در چه زمانی بازگشت خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که طرح توجیهی پایه ای برای ایجاد کسب و کار شما خواهد بود چراکه بر اساس آن شما می توانید اطلاعات مهمی در خصوص بازار، رقبا، آینده تقاضا برای محصول/خدمت و سودآوری کسب و کار خود کسب کنید.

یک طرح توجیهی خوب، نقشه راه برای مراحل بعدی شما خواهد بود، هزینه ها را پایین نگه می دارد و به شما پاسخ می دهد که آیا سرمایه بیش تری را سرمایه گذاری کنید یا به دنبال تامین مالی باشید.

 

7 گام برای شروع موفقیت آمیز یک کسب و کار بدون پول

 

5- یک روش پرداخت انتخاب کنید

باید قبل از اینکه کسی برای محصول/خدمت شما هزینه ای پرداخت کند، روش دریافت آن هزینه را مشخص کرده باشید. هنگام تصمیم گیری برای استفاده از روش های پرداخت، قیمت، ویژگی ها، انعطاف پذیری، امنیت و عملکرد آن ها را با هم مقایسه کنید. بهترین روش پرداخت برای کسب و کار شما به عوامل مختلفی مانند اندازه تراکنش ها، محبوبیت روش، ترجیح مشتریان، سن و سایر عوامل بستگی دارد.

پرداخت نقدی سریع ترین، آسان ترین، ارزان ترین و پرکاربردترین روش است. این روش خوبی برای دریافت هزینه از کودکان و بزرگ سالان است. اما در مورد یک تجارت آنلاین، پرداخت نقدی فقط می تواند در زمان تحویل محصول/ خدمت جوابگو باشد.

بهتر است بسته به اندازه و ماهیت کسب و کار خود دو یا چند روش را ترکیب کنید. گاهش روش نقدی بهترین روش است و گاهی بر خط (آنلاین). گاهی نیز می توان ترکیبی از این دو را داشت مانند پلتفرم های درخواست خودرو و خدمات ارسال کالا.

پرداخت آنلاین برای مشاغل آنلاین بسیار خوب است. کارت های نقدی و اعتباری برای پرداخت های حضوری و آنلاین ایده آل هستند. پرداخت های موبایلی بسیار محبوب و پرکاربرد شده اند. پرداخت از طریق چک نیز گزینه دیگری است.

فقط خواست مشتریان خود را در نظر داشته باشید. نسل جوان ممکن است پول نقد یا چک نداشته باشد. اگر مشتریان شما کمی مسن تر باشند، ممکن است در مورد پرداخت های آنلاین احساس خط کنند. نظر مشتری همه چیز است.

6- بر ارتباطات ارگانیک (طبیعی) تمرکز کنید

یکی دیگر از جنبه های حیاتی راه اندازی یک کسب و کار بدون پشتوانه پول، انتشار اطلاعات در مورد محصول/خدمات شما به مشتریان است. بدیهی است که نمی خواهید مقدار زیادی پول در تلاش های بازاریابی خود سرمایه گذاری کنید. بنابراین، بهتر است روی گزینه های ارگانیک به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی اولیه خود تمرکز کنید.

یک وب سایت ایجاد کنید

وب سایت یک کسب و کار را، راه اندازی کنید و از ابزارهای رایگان SEO برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی ارزشمند در صنعت استفاده کنید. از نتایج خود برای ایجاد محصول/خدمات بهینه، درباره ما، سؤالات متداول و صفحات تماس/فروش استفاده کنید. به عنوان مثال، قرار دادن آدرس فیزیکی خود در صفحه تماس، راه خوبی برای رتبه بندی در نتایج موتورهای جستجو است هنگامی که شخصی جستجوی منطقه ای انجام می دهد.

مطمئن شوید که وب سایت شما دارای یک بخش وبلاگ است که در آن محتوای بهینه شده را به طور منظم منتشر می کنید. از دوره های رایگان بازاریابی محتوا برای تقویت مهارت های خود استفاده کنید. به طور مشابه، دوره های رایگان دیجیتال مارکتینگ می توانند به شما آموزش دهند که چگونه زنجیره ای سودمند از بازاریابی محتوا را ایجاد کنید.

از رسانه های اجتماعی استفاده کنید

شبکه های اجتماعی به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند. صفحاتی در رسانه های اجتماعی ایجاد کنید که به نفع ماهیت کسب و کار شما هستند. به عنوان مثال، ایتا (شبکه اجتماعی) ابزار بهتری نسبت به لینکدین برای طراحان و فروشندگان لباس است زیرا برای اشتراک گذاری عکس ها مناسب است و جمعیت مرتبط تری از فروشندگان و خریداران در آن جا حضور دارند.

از پست های رسانه های اجتماعی برای هدایت ترافیک به وب سایت یا فروشگاه آنلاین خود استفاده کنید. به نظرات نوشته شده توسط مشتریان خود پاسخ دهید و همچنین در گروه ها یا انجمن های اجتماعی شرکت کنید. این یک راه عالی برای شروع ایجاد مخاطب و تعامل طبیعی است. فقط به خاطر داشته باشید که نگهداری آن به زمان و تلاش نیاز دارد.

7- گزینه های تامین مالی را بررسی کنید

اگر کسب و کار شما به جایی رسیده است که برای رشد به بودجه یا سرمایه اضافی نیاز دارید، وقت آن رسیده که گزینه های تامین مالی خود را بررسی کنید. اگر پس انداز کافی دارید، می توانید آن را به کسب و کار خود تزریق کنید. با این حال، اگر اینطور نیست، گزینه های دیگر بودجه را در نظر بگیرید.

سنتی ترین و بدیهی ترین گزینه برای صاحبان مشاغل کوچک، درخواست وام بانکی است. با این حال، بررسی کمک های مالی از سازمان های دولتی، منطقه ایو یا مردمی نیز ارزش دارد.

علاقه ای به تامین مالی سنتی ندارید؟ از سایت‌های تامین مالی جمعی برای جمع‌آوری سرمایه در ازای محصول/خدمات، بدهی یا خرید سهام کوچک ایده استفاده کنید. مرحله ایده آل برای تامین مالی جمعی می تواند مرحله آزمایش باشد.

دوستان و خانواده نیز منبع متداول تامین مالی هستند. با این حال، حرفه ای باشید و با یک برنامه دیگر کار را پیش ببرید تا رابطه خود را خراب نکنید.

اگر بیشتر در یک محیط استارت آپی هستید، سرمایه گذاران فرشته و سرمایه گذاران خطرپذیر ممکن است بهترین گزینه شما باشند. این ها عمدتاً توسط مشاغلی استفاده می شود که به دنبال سرمایه گذاری سریع در ازای حقوق صاحبان سهام، پرداخت حق امتیاز یا بدهی قابل تبدیل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه