طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی

 

در این مقاله به معرفی ابعاد مختلف طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی از حیث ضرورت تولید، الزامات تولید، مواد اولیه و معرفی ماشین آلات مربوطه و همچنین برآورد اقتصادی طرح به اجمال پرداخته شده است. در سال های اخیر، استخراج سنگ طبیعی مانند سنگ مرمر و گرانیت افزایش چشمگیری داشته است. این افزایش عمدتا به دلیل استفاده از این مواد در کارهای ساختمانی و همچنین صادرات بوده است. در استخراج سنگ مرمر و برش و تراش سنگ ها حجم قابل توجهی از زباله ایجاد می شود که هر روز به فضاهای بزرگتری برای دفع آن نیاز است. ایران چهارمین تولید کننده بزرگ سنگ های تایل و اسلب در ابعاد گوناگون در جهان است که نزدیک به 9 درصد از تولید جهانی را در اختیار دارد. با توجه به مشکلات متعددی مانند، فقدان تکنولوژی و ماشین آلات مدرن در معدن و فرآوری سنگ ها، سالانه میلیون ها تن زباله سنگ در ایران تولید می شود. در بیشتر موارد، زباله ها در طبیعت رها می شوند. ذرات ریز سنگ ها که در ابعادی با درجه میکرون می باشند با وزش های بادی در طبیعت پراکنده شده و در اثر بارش ها ته نشین شده و به طبیعت آسیب می رسانند.

بازیافت و استفاده مجدد از تکه ها و خرده سنگ هایی که به عنوان زباله رها شده اند، در کاربردهای مختلف مانند ساخت بتن، آجر، سرامیک، سنگدانه های مصنوعی، آسفالت و همچنین تثبیت خاک کشاورزی و تصفیه آب توسط بسیاری از محققان مورد مطالعه قرار گرفته است. تعریف سنگ مصنوعی عبارت است از مخلوطی از خرده سنگ ها، نخاله ها و ضایعات سنگ های معدنی و ساختمانی در ترکیب با رزین و سایر افزودنی های ضروری.

 

مواد اولیه در تولید سنگ مصنوعی

 

در این مطالعات تولید اسلب های سنگ مصنوعی با استفاده از خاک سنگ، خرده سنگ های زائد و دیگر مواد زائد مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که با ترکیب 50٪ خاک سنگ، 12٪ کوارتز آسیاب شده، 25٪ شیشه ضایعاتی و 13٪ رزین، اسلب سنگ مصنوعی با جذب آب کمتر از 0.64٪، چگالی کمتر از 2.68 گرم در سانتی متر مکعب، مقاومت خمشی بیش از 45 مگاپاسکال، مقاومت فشاری بیش از 90 مگاپاسکال و مقاومت کششی بیش از 35 مگاپاسکال را می توان بدست آورد. عیب نتایج مصرف زیاد رزین است. مصرف رزین بیش از10%، هزینه تولید را افزایش می دهد و ممکن است از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد.

ناگفته نماند که رزین های اپوکسی نمونه خوبی از پیشرفت در توسعه مواد کامپوزیتی هستند و یکی از مهم ترین کلاس های پلیمرهای مقاوم در برابر حرارت هستند، زیرا ترکیبی عالی از خواص دست نیافتنی را در دیگر رزین های گرماگیر ارائه می دهند.

 

ویژگی سنگ های مصنوعی

 

سنگ های مصنوعی دارای ویژگی های قابل توجهی هستند که موجب شده تا در بازار مصرف جایگاه خوبی به دست آورند. از جمله مزایای سنگ های مصنوعی می توان به وزن کم تر، نفوذ ناپذیری، استحکام و مقاوم در برابر نفوذ مایعات اشاره کرد که فقط مایعات روی سطح آن ها باقی می مانند. این امر بخاطر استفاده از رزینی است که در فرآیند تولید مورد استفاده قرار می گیرد و باعث ایجاد چسبندگی بین ذرات سنگ و همچنین نفوذ در بین لایه ها می شود و تخلخل سنگ های طبیعی را از بین می برد.

به عنوان ویژگی های فنی و مقایسه ای سنگ های طبیعی با سنگ های مصنوعی می توان به موارد متعددی اشاره کرد. مانند نتایج مقاومت خمشی که برتری آن نسبت به سنگ مرمر طبیعی کلسیت تقریباً 600% است. مقاومت فشاری آن 400%  برتر از مواد اولیه (کلسیت سنگ مرمر) بوده و درصد جذب آن  0.02 است.

بنابراین، بازیافت و استفاده مجدد از ضایعات سنگ های طبیعی به منظور تولید سنگ های مصنوعی، می تواند از نظر فنی و اقتصادی و زیست محیطی مقرون به صرفه باشد و مقدار زباله های دفع شده در محیط را به حداقل برساند، در حالی که ارزش اقتصادی بالایی تولید می کند و قادر به ایجاد مشاغل جدید است.

 

کد آیسیک طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی

 

متداول ترین دسته بندی و طبقه بندی در فعالیت های اقتصادی همان تقسیم بندی آیسیک است. تقسیم بندی آیسیک طبق تعریف عبارت است از: طبقه بندی و دسته بندی استاندارد بین المللی فعالیت های اقتصادی، این دسته بندی با توجه به نوع صنعت و محصول تولید شده به هر یک از کدهای دو، چهار و هشت و ده رقمی اختصاص داده می شود، کدهای آیسیک مرتبط با طرح توجیهی تولید سنگ مصوعی برابر است با: 2699312319

 

 

ماشین آلات مود نیاز برای تولید سنگ مصنوعی تایل و یا اسلب

 

ماشین اتوماتیک توزین و اختلاط مواد اولیه، ماشین ذخیره سازی و توزین اتوماتیک پودر کوارتزی، سیستم افقی انتقال دهنده مواد اولیه، ماشین مخلوط کننده مواد، تابلوی ذخیره اتوماتیک، سیستم شکل دهی و پرس تحت خلاء اتوماتیک، خط غلتکی انتقال، دستگاه برداشتن اتوماتیک اسلب ها، اتاقک گرمایش و جامد سازی بلوک ها، ماشین برش، تابلوی انتقال افقی، خط ترانزیت، ماشین تنظیم کننده، ماشین برگشت، تابلوی تخلیه خروجی، ماشین تمام اتوماتیک پولیش، خط تزانزیت B با دمنده هوا، خط ترانزیت C، خط انتقال دهنده ورودی، ماشین برش و گونیا، خط چرخش

 

کاربردهای سنگ مصنوعی

 

  • به عنوان سنگ تزئینی در نمای ساختمان
  • به عنوان سنگ های تایل و اسلب تزئینی در کف سالن واحد های مسکونی، تجاری، هتل ها و ..
  • به عنوان سنگ های تزئینی در سرویس های بهداشتی، حمام و استخر
  • مورد استفاده در بیمارستان ها، اتاق های عمل و سایر محیط های بهداشتی
  • کاربرد صنعتی به دلیل مقاومت در رابر اشعه و حرارت تا دمای 1300 درجه

 

مشخصات سرمایه گذاری طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی

 

ظرفیت تولید: 100.000 متر مربع

نرخ برابری دلار: 25000 تومان

مساحت زمین مورد نیاز: 2.000 متر مربع

زیر بنای مورد نیاز: 750 متر مربع

تعداد نیروی انسانی: 19 نفر

میزان سرمایه گذاری ثابت: 6.5 میلیارد تومان

میزان ارزش ماشین آلات: 1.3 میلیارد تومان

نرخ بازده داخلی: 36%

 

این مطلب در جهت آگاهی نسبی سرمایه گذار با طرح توجیهی سنگ مصنوعی نوشته شده است و ارقام سرمایه گذاری تقریبی است.

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

 

درخواست تهیه بیزینس پلن

02191301868 - 09136717173

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه