طرح توجیهی تولید مولکولارسیو

مولکولارسیو چیست و چه کاربردی دارد؟

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، مولکولارسیو یک ماده شیمیایی با منافذ قابل نفوذ است. منافذ مولکولارسیو اندازه ثابتی دارند، بسیار ریز هستند و به راحتی قابل مشاهده نیستند. ریز بودن این منافذ مثل الک عمل می‌کنند و اجازه عبور ذرات درشت را نمی‌دهند. علاوه بر این، مولکولارسیو جاذب رطوبت است و می‌تواند در کروماتوگرافی (جداسازی ترکیبات) مورد استفاده قرار بگیرد. وجود موادی مثل آلومینو سیلیکات‌ها، سدیم، کلسیم، پتاسیم و همچنین سطج مقطع وسیع مولکولارسیو باعث می‌شود تا مقادیر زیاد آب و سایر مایعات را جذب کند.

مولکولارسیو می‌تواند آلاینده‌ها را نیز جذب کند و بسیاری از ناخالصی‌های موجود در گازها و مایعات را حذف می‌کند. از مولکولارسیوها در ساخت لوازم هوا و دستگاه‌های تنفس غواصی و آتش نشان‌ها استفاده می‌شود. همچنین در ساخت شیشه دوجداره کاربرد دارد.

نحوه عملکرد مولکولارسیو

هنگام عبور گاز یا مایعات، مولکولارسیو ذرات بزرگ‌تر که نسبت به اندازه کانال وحفره‌ها اندازه مناسبی دارند عبور می‌دهد، اما بر خلاف فیلترهای معمول، ذرات کوچک‌تر را جذب کرده و به دام می‌اندازد. مواد جاذب تا زمان رسیدن به نقطه اشباع قابلیت جداسازی دارند و پس از آن عملیات بازیابی شروع می‌شود. برای این کار مولکولارسیو در دمای 130 الی 250 درجه سانتی گراد حرارت می‌بیند.

انواع مولکولارسیو و کاربردهای آن‌ها

مولکولارسیوها بر اساس اندازه منافذ و تخلخل دسته بندی می‌شوند و هر کدام مصارف و کارردهای خاص خود را دارند.

مولکولارسیو 3A

مولکولارسیو 3A منافذی به قطر 3 انگستروم دارد و در صنعت هوای فشرده می‌شود. قدرت جذب بالا، طول عمر زیاد و مقاومت در برابر سایش از جمله ویژگی‌های مولکولارسیو 3A است.

همان طور که گفتیم، مولکولارسیوها تا زمان اشباع قابلیت جذب دارند و بعد از آن باید احیا شوند. عملیات احیا مولکولارسیو 3A به دو روش گرمادهی در سیستم‌های TSA و یا با کاهش ناگهانی فشار با سیستم‌های PSA انجام می‌شود.

مولکولارسیو 4A

قطر منافذ مولکولارسیو 4A همانند مولکولارسیو 3A است (3 انگستروم) . اما ویژگی‌هایی مثل مقاومت فیزیکی بالا، ظرفیت جذب کنندگی زیاد، افت فشار کم، نقطه شبنم پایین‌تر نسبت به مولکولارسیو 3A و قدرت جذب بالا در شرایط هیدروترمال آن را برای رطوبت زدایی و حذف مونوکسیدکربن، هیدروکربن، آمونیاک و متانول موجود در گازهای طبیعی مناسب می‌کند.

مولکولارسیو 4A ضمن حذف رطوبت از هوای فشرده و گاز CNG می‌تواند مایعات آلی و گازهایی مثل بوتان، پروپان، نیتروژن، هیدروژن، هلیوم و آرگون را حذف کند. همچنین برای خشک کردن هیدروکربن‌های اشباع شده و بی آب کردن سیستم عایق گازی کاربرد دارد.

مولکولارسیو 5A

قطر منافذ مولکولارسیو 5A 5 انگستروم است و خصوصیات شیمیایی آن باعث می‌شود تا قدرت جذب بالاتری برای حذف آب داشته باشد. همچنین، در حذف اکسید کربن از جریان گازهای ترش و نیز تولید گازهای خنثی مثل نیتروژن، اکسیژن و هیدروژن کاربرد دارد.

مولکولارسیو 13X

مولکولارسیوهای 13X با منافذی به قطر 10 انگستروم، قدرت جذب بالاتری نسبت به مولکولارسیوهای سری A دارند و معمولا در فرآیند تولید اکسیژن با روش PSA مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرا طرح توجیهی تولید مولکولارسیو مهم است؟

با توجه به اهمیت صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و کاربردهای مولکولارسیو در این صنایع، طرح توجیهی تولید مولکولارسیو می‌تواند بازگشت سرمایه مطمئن برای سرمایه گذاران در این حوزه را تضمین کند. در حال حاضر هشت واحد تولید مولکولارسیو در استان‌های گلستان، سمنان و قزوین با ظرفیت تولید حدود 110000 تن در سال مشغول فعالیت هستند.

کد آیسیک و کد تعرفه گمرکی مرتبط با تولید مولکولارسیو

کد آیسیک (ISIC)  یا طبقه بندی استانداردهای بین المللی صنایع یک روش ساده و دقیق کدگذاری است که از طریق آن می‌توان اطلاعاتی نظیر هویت کالا، قطعات، مواد، مدارک و اموال را تعیین و تایید کرد. کد آیسیک مرتبط با تولید مولکولارسیو به شرح زیر است:

گرانول زئولیت: 2699412407

پودر زئولیت: 2699412349

برای تعیین جایگاه یا ترخیص کالا از گمرک نیز نیاز به کد تعرفه گمرکی است. کد تعرفه گمرکی مرتبط با تولید مولکولارسیو از این قرار است:

زئولیت: 28421010

خلاصه گزارش سرمایه گذاری

  • ظرفیت تولید سالانه: 15000 تن
  • مساحت زمین موردنیاز: 4000 مترمربع
  • زیربنای کل: 1800 مترمربع
  • نیروی انسانی لازم: 26 نفر
  • میزان سرمایه گذاری ثابت: 36 میلیارد تومان
  • ارزش ماشین آلات و تجهیزات: 20 میلیارد تومان
  • نرخ بازده داخلی در سال مبنا: 39 درصد
  • نرخ برابری دلار: 40000 تومان

چگونه طرح توجیهی تولید مولکولارسیو تهیه کنیم؟

اگر می‌خواهید به صورت کاملا حرفه‌ای یک طرح توجیهی تولید مولکولارسیو تهیه کنید، کارشناسان ما در شرکت طرح نویس آماده ارائه خدمات به شما عزیران هستند.

بخشی از خدمات شرکت طرح نویس در این حوزه عبارتند از:

-انجام مطالعات امکان سنجی و بازاریابی برای محصولات و خدمات

-بررسی پتانسیل صادراتی و شناسایی بازار محصولات صنعتی

-انجام طرح های توجیهی برای استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان

-انجام طرح های توجیهی به منظور جذب سرمایه گذار خارجی

-ثبت نام و انجام فرآیند اخذ جواز تاسیس، ثبت نام سامانه بهین یاب، کارا و سیتا

– تهیه طرح توجیهی برای ثبت اختراع و پارک های علم و فناوری

– طراحی و اجرای پروژه های صنعتی

منتظر شما هستیم…

درخواست تهیه بیزینس پلن

02191301868 - 09136717173

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه