طرح توجیهی تولید آسفالت اپوکسی

 

اپوکسی چیست؟

اپوکسی یا پولی پوکساید دسته‌ای از پیش پلیمرها و پلیمرهای واکنش پذیر هستند که حاوی گروه‌های اپوکسید هستند. اپوکسی از ترکیب و فعل و انفعالات دو جز اصلی اپوکساید رزین و سخت‌کننده‌ها یا هاردنر تشکیل می‌گردد.

سخت کننده‌ها یا هاردنرها به دو گروه اصلی پلی آمین و پلی آمید تقسیم بندی می‌شوند که بر اساس کاربرد و نوع مصرف اپوکسی به کار رفته، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هاردنرهای آمینی معمولا برای اپوکسی‌های بدون حلال و برای تولید چسب‌ها و کفپوش‌ها و پوشش‌های که ضخامت بالایی نیاز دارند استفاده می‌شود. اما پلی آمیدها را نمی‌توان برای ضخامت‌های زیاد مورد استفاده قرار داد. به طور کلی، اپوکسی‌های پلی آمینی به عنوان چسب و کفپوش یا در صنایع قالب سازی و تزئینی و اپوکسی‌های پلی آمیدی به عنوان رنگ‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پوشش‌های اپوکسی به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند، در صنایع مختلف همچون رنگسازی، تولید کفپوش‌، چسب، قالب‌های صنعتی و کامپوزیت‌‌ها، نفت و پتروشیمی، سامانه‌های الکتریکی و الکترونیکی، صنایع دریایی، هوافضا، مصارف خانگی و غیره کاربرد دارند.

 

 

آسفالت اپوکسی چیست؟

آسفالت اپوکسی بتن ساخته شده با چسب است که بر خلاف آسفالت معمولی در دمای پایین شکننده نمی‌شود و در دمای بالا ذوب نمی‌گردد. روسازی‌های آسفالتی اپوکسی پایداری بسیار بالاتری دارند، حساسیت بسیار کمتری به ترک خوردگی دارند، نفوذپذیری کمتری دارند و مقاومت لغزشی را بسیار طولانی تر از روسازی‌های آسفالتی معمولی حفظ می‌کنند.

مقاومت در برابر فرسودگی و سایش در دمای پایین و دمای بالا، مقاومت در برابر ترک خوردگی، مقاومت در برابر لغزش روسازی، پایداری و عمر بسیار بالا، عملکرد خوب و طولانی مدت در آب و هوای مرطوب و خشک و حتی در معرض یخبندان از جمله ویژگی‌هایی هستند که استفاده از آسفالت اپوکسی را مقرون‌به‌صرفه و محبوب کرده است.

 

تفاوت آسفالت اپوکسی با آسفالت معمولی

آسفالت اپوکسی از ترکیبی از مواد خاصی که در یک میدان نفتی یافت می‌شود فرموله می‌شود. آسفالت به دست آمده از این ماده خام دارای خواص منحصر به فردی است که آن را با رزین‌های اپوکسی و عوامل پخت که کل بایندر را تشکیل می‌دهند سازگار می‌کند و عمر کاری، زمان پخت، استحکام و انعطاف پذیری سیستم را متعادل می‌کند. سایر آسفالت‌ها همه این خواص را ندارند و اکثر آن‌ها با رزین اپوکسی و عوامل پخت سازگار نیستند.

 

دمای لازم برای پخت آسفالت اپوکسی

جزء رزین اپوکسی قبل از اختلاط در دمای 80-85 درجه سانتیگراد نگهداری می‌شود. قبل از اختلاط، جزء آسفالت، عامل پخت در دمای 150-155 درجه سانتیگراد حفظ می‌شود. دمای سنگدانه باید حدود 113-124 درجه سانتیگراد باشد. دسته مخلوط در حین خروج از آسیاب پاگ (محفظه اختلاط کارخانه آسفالت) بین 102 درجه سانتیگراد تا 121 درجه سانتیگراد می‌باشد.

 

 

نحوه اجرای آسفالت اپوکسی

آسفالت اپوکسی بر روی سطوح آسفالت قابل اجرا نیستند، بلکه روی بتن اجرا می‌شوند. آسفالت اپوکسی اصولا 5 جزء دارد:

 • جزء A گه پرایمر صنعتی پلی آمینی است با جزء B که هاردنر است به نسبت‌های خاص ترکیب می‌شود.
 • جزء C رنگ صنعتی پلی آمینی است.
 • جزء D جهت ترکیب با جزء E به کار می‌رود.
 • آسفالت اپوکسی با ضخامت بیش از 4000 میکرون و در شرایط مساعد آب و هوایی در دمای حداقل 10 درجه سانتی گراد، رطوبت کمتر از 80 درصد و بارندگی 24 ساعت قبل و بعد از اجرا، اعمال می‌شود.

 

خلاصه گزارش سرمایه گذاری

 • ظرفیت تولید سالانه: 75000 تن
 • مساحت زمین موردنیاز: 4000 مترمربع
 • زیربنای کل: 1200 مترمربع
 • نیروی انسانی لازم: 22 نفر
 • میزان سرمایه گذاری ثابت: 14 میلیارد تومان (بدون در نظر گرفتن هزینه زمین)
 • ارزش ماشین آلات و تجهیزات: 8.3 میلیارد تومان
 • نرخ بازده داخلی در سال مبنا: 35 درصد
 • نرخ برابری دلار: 25000 تومان

 

چگونه طرح توجیهی تولید آسفالت اپوکسی تهیه کنیم؟

اگر می‌خواهید به صورت کاملا حرفه‌ای یک طرح توجیهی تولید آسفالت اپوکسی تهیه کنید، کارشناسان ما در شرکت طرح نویس آماده ارائه خدمات به شما عزیران هستند.

بخشی از خدمات شرکت طرح نویس در این حوزه عبارتند از:

-انجام مطالعات امکان سنجی و بازاریابی برای محصولات و خدمات

-بررسی پتانسیل صادراتی و شناسایی بازار محصولات صنعتی

-انجام طرح های توجیهی برای استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان

-انجام طرح های توجیهی به منظور جذب سرمایه گذار خارجی

-ثبت نام و انجام فرآیند اخذ جواز تاسیس، ثبت نام سامانه بهین یاب، کارا و سیتا

– تهیه طرح توجیهی برای ثبت اختراع و پارک های علم و فناوری

– طراحی و اجرای پروژه های صنعتی

 

 

منتظر شما هستیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه