طرح توجیهی احداث گلخانه NFT

طرح توجیهی احداث گلخانه کشت NFT

در این مقاله به معرفی ابعاد مختلف طرح توجیهی احداث گلخانه کشت NFT از حیث ضرورت تولید، الزامات تولید، مواد اولیه و معرفی ماشین آلات مربوطه و همچنین برآورد اقتصادی طرح به اجمال پرداخته شده است.

Nutrient Film Technique یا NFT یک سیستم هیدروپونیک محبوب و همه کاره است. سیستم کشت به صورت NFT شبیه به Ebb and Flow است زیرا سیستم از یک پمپ برای رساندن آب مغذی به سینی رشد گیاهان و یک لوله تخلیه برای بازیافت محلول مغذی استفاده نشده بهره می برد. تفاوت در این است که در NFT محلول مغذی به طور مداوم بر روی ریشه ها جریان دارد. این امر با استفاده از گرانش انجام می شود. سینی رشد گیاهان در زاویه ای قرار می گیرد که اجازه می دهد آب به سمت لوله تخلیه جریان یابد و محلول جدید دائما در انتهای بالای لوله پمپاژ می شود. NFT یک سیستم فعال است، به این معنی که به قطعات متحرک برای کار متکی است. سیستم های غیرفعال مانند Wick Systems قطعات متحرک ندارند.

محلول مغذی بر روی یک لایه فیلم نازک از زیر ریشه ها عبور می کند، ریشه ها در محلول خیسانده نمی شود و محلول برای تمام مدت جاری است. این امر سبب می شود که قسمت بالایی ریشه خشک بماند و جریان هوای بالای محلول به اکسیژن رسانی هرچه بیشتر گیاهان کمک می کند.

برای کشت در این سیستم اگر گیاهانی را انتخاب کنید که سنگین وزن نیستند، مانند کاهو، سبزیجات و ..، تکنیک فیلم تغذیه ای بهتر عمل می کند- گیاهان سبک وزن سریع رشد می کنند و  به سرعت نیز برداشت می شوند. اما اگر قصد دارید گیاهانی مانند گوجه فرنگی یا کدو حلوایی پرورش دهید، فقط مطمئن شوید که سیستم های پشتیبانی مناسبی مانند چوب پنبه دارید. منظور از پشتیبانی در این سیستم این طور توصیف می شود که ریشه ها در محیط رشد در این سیستم معلق نیستند، بنابراین نمی توانند وزن زیادی را از گیاهان سنگین تحمل کنند پس باید با چیزی مانند چوب پنبه این وزن را از روی سطح لوله ها برداشت تا همان حالت تعلیق گیاهان سبک وزن حاصل شود.

چیدمان گلخانه NFT

در کشت محصولات با استفاده از تکنیک فیلم تغذیه از لوله یا کانال به جای سینی های تخت برای گیاهان استفاده می کنند. این امر باعث می شود که بتوانید لوله ها را در زاویه مناسبی تنظیم کنید و مطمئن شوید که محلول مغذی مستقیماً در زیر ریشه گیاهان به طور یکنواخت جریان دارد. البته مشکلی در این بین وجود دارد که به خاطر گرد بودن لوله طبیعتا محلول در وسط لوله از عمق بیشتری برخوردار است تا لبه های آن و ریشه ها به صورت متوازن در محلول قرار نمی گیرند. اغلب در این سیستم، از یک لوله گرد یا لوله PVC با سوراخ هایی که متناسب با گلدان ها و نهال ها هستند، استفاده می شود. مزیت استفاده از لوله های پلی اتیلن یا PVC ارزان و در دسترس بودن آن ها است. برای برطرف ساختن مشکل عدم توزیع یکنواخت محلول پیشنهاد می شود از کانال های مستطیل شکل استفاده کنید که سطح تختی دارند.

در این سیستم آب همراه با مواد مغذی در مخزن بزرگی زیر لوله کشی و یا کانال کشی ها قرار داد و به وسیله پمپ در کانال ها جریان می یابد و مجددا به مخزن باز می گردد. این یک فرآیند 24 ساعته است و نکته مهم در این روش اطمینان یافتن از عدم قطعی برق و داشتن یک ژنراتور مناسب برای گلخانه است.

NFT یک سیستم گلخانه هیدورپونیک است و در کشورهای توسعه یافته محبوبیت بالایی دارد. امروزه کشورهای نیوزلند و استرالیا از این روش برای کشت کاهو استفاده می کنند تا محصول آلوده به خاک نشود. گوجه فرنگی، خیار سبز، توت فرنگی و سبزیجاتی نظیر ریحان در این سیستم قابل کشت است. همچنین بسیاری از گیاهان دارویی را می توان در این سیستم هیدروپونیک گنجاند.

مشخصات سرمایه گذاری طرح توجیهی احداث گلخانه کشت NFT

ظرفیت تولید: 230.000 بوته

نرخ برابری دلار: 25000 تومان

مساحت زمین مورد نیاز: 4.000 متر مربع

زیر بنای مورد نیاز: 3.000 متر مربع

تعداد نیروی انسانی: 19 نفر

میزان سرمایه گذاری ثابت: 4.3 میلیارد تومان

عملکرد در هر متر مربع: 40 کیلو گرم

نرخ بازده داخلی: 33%

این مطلب در جهت آگاهی نسبی سرمایه گذار با طرح توجیهی احداث گلخانه کشت NFT نوشته شده است و ارقام سرمایه گذاری تقریبی است.

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

درخواست تهیه بیزینس پلن

02191301868 - 09136717173

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه