طرح توجیهی بازیافت روغن سوخته

 

بازیافت روغن خودرو، آیا روغن موتور یک منبع تجدیدپذیر است؟ باید بگوییم بله، می توان روغن موتور را بازیافت کرد.

سالانه ده ها میلیون بشکه روغن موتور در سراسر جهان از موتورهای خودرو عبور می کنند، تنها در ایران سالانه حدود یک میلیون و دویست هزار دشتگاه خودرو تولید و روانه بازار می شود، این یعنی مصرف 4 میلیون و هشتصد هزار لیتر روغن موتور بجز مصرف چند میلیون خودرو سبک و سنگینی که در خیابان ها و جاده ها در حال تردد هستند.

درصد بالایی از این روغن ها به شیوه های غیر قانونی تخلیه می شوند. برخی “بازیافت” می شوند، اما دارای مزایای زیست محیطی مشکوک هستند. به طور معمول به عنوان یک منبع سوخت کثیف صنعتی سوزانده می شود. اما دارای مزایای زیست محیطی مشکوک هستند. مابقی نیز به طور معمول به عنوان یک منبع سوخت کثیف صنعتی سوزانده می شود.

اما یک گزینه دیگر نیز وجود دارد: برای روغن موتور به عنوان یک منبع تجدید پذیر این امکان وجود دارد که روغن موتور استفاده شده را دوباره بازیافت کرده و آن را به کیفیت “خوب جدید” بازگردانید. سپس می توان روغن موتور بازیافت شده را، بارها و بارها با همان قیمت همانند روغن موتور معمولی دوباره فروخت.

در اروپا حدود 50 درصد از روغن موتور دوباره بازیافت می شود، به لطف مقررات مربوط به 1975 که در سال 2008 تجدید نظر شد.، یک شرکت تحقیقات بازار، مستقر در پارسیپانی، نیوجرسی در آمریکای شمالی می گوید در این کشور تنها حدود 10 تا 15 درصد از روغن موتور بازیافت می شود. اما این داستان به تدریج در حال تغییر است زیرا شرکت های آمریکایی شروع به مشاهده بازار جدیدی در روغن های موتور بازیافت شده یا به عبارتی “سبز” کرده اند.

روغن موتور قدیمی چه می شود؟

سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا با کمپین “آن را رها کنید، آن را می نوشید” سعی کرده است تهدید آلودگی غیرقانونی روغن موتور را برجسته کند. آژانس تخمین می زند که روغن استفاده شده فقط از یک مغازه معمولی تعویض روغن می تواند یک میلیون گالن آب شیرین را آلوده کند – یعنی آب مورد استفاده سالانه 50 نفر را.

EPA همچنین پیشنهاد می کند که تعویض روغنی ها به تنهایی می توانند روغن کافی را برای چند میلیون خودرو در سال بازیافت کند، اگر هر قطره روغن قدیمی آن ها در ایستگاه های خدمات خودرو، و تعویض روغنی ها، محل های دفن زباله، مراکز بازیافت یا فروشگاه های قطعات خودرو جمع آوری شود.

بازیافت روغن موتور به خوبی روغن نو

موتورهای احتراق داخلی از قطعات فلزی که در حرکت ثابت اند ساخته شده اند. روغن موتور یک فیلم روان کننده و نازک را برای اطمینان از عدم تماس آن ها با یکدیگر فراهم می کند. روغن موتور مانع از ساییدگی قطعات موتور می شود و اصطکاک را کاهش می دهد تا آسیب حرارتی به حداقل برسد. روغن همچنین به تمیز نگه داشتن سطوح موتور کمک می کند، راه اندازی را آسان تر می کند و زنگ زدگی و خوردگی را محدود می کند.

روغن، محصولات جانبی احتراق شامل کربن، دوده و فلزات سنگین ناشی از سایش موتور را جذب می کند. هنگامی که این ها در طول زمان در روغن تجمع می یابند، اثربخشی آن را کاهش می دهند. روغن همچنین دارای مواد افزودنی شیمیایی است که باعث افزایش عملکرد می شود و 15 درصد از کل حجم آن را تشکیل می دهد. استفاده طولانی مدت از روغن در موتور به مرور از اثربخشی افزودنی ها می کاهد.

اما خواص فیزیکی روغن موتور به خودی خود کاهش نمی یابد. بازیافت مجدد از روش تقطیر خلاء برای حذف آلاینده هایی مانند سوخت، آب یا خاک از روغن استفاده شده برای تولید “روغن پایه” جدید استفاده می کند. سپس روغن پایه با مواد افزودنی مانند مواد پخش کننده، مواد شوینده و مواد شیمیایی ضد کف ترکیب می شود تا روغن به اثر اولیه خود بازگردد.

برای تولید 2.5 کیلوگرم (2.4 لیتر) روغن موتور تصفیه شده، حدود یک گالن (3.8 لیتر) روغن مصرفی به طول می انجامد و از پایه اولیه نیز می توان برای تولید روان کننده های دیگر مانند مایع گیربکس اتوماتیک یا مایع هیدرولیک استفاده کرد. این بسیار کارآمدتر از تولید روغن موتور “بکر” است. آمار EPA نشان می دهد برای تولید همین مقدار روغن به 159 لیتر نفت خام نیازمندیم.

روش بازیافت روغن موتور

در فرایند بازیافت روغن موتور باید تمام مواد زائد آن استخراج و مجددا به روغن پایه تبدیل شود. به همین منظور روش های محتلفی برای بازیافت وجود دارد که بعضی بر دیگری ارجحیت دارد. به همین منظور می توان به روش های مختلف اسیدی، تقطیر، هیدروژنیزاسیون، قلیایی اشاره کرد.

بهترین روش در بین روش های فوق روش تقطیر است. از مزایای روش تقطیر نسبت به دیگر روش ها می توان به:

 • فواید اقتصادی بیشتر
 • سازگاری بالاتر با محیط زیست
 • راندمان بالای تولید
 • زمان کم تر تولید
 • بازدهی بالاتر تا 90%
 • کنترل مواد سمی و بدبو
 • انتقال بالای حرارت در غشا
 • تبخیر در دماهای پایین تر
 • افت فشار کم در زمان تبخیر
 • نگه داشتن خواص و کیفیت روغن
 • مصرف انرژی کم تر

ماشین آلات طرح بازیافت روغن سوخته

ماشین آلات بازیافت روغن سوخته شامل تجهیزات زیر هستند:

مخازن ذخیره سازی (مواد اولیه ، میانی ، افزودنی‌ها و محصولات)

سیستم تقطیر

برق و ابزاردقیق

لوله و شیرآلات

سیستم جذب

 

 

در حال حاضر تکنولوژی مورد استفاده در ایران استفاده از حلال اسیدی است که در یک فرآیند شیمیایی ناخالصی ها از روغن جدا شده و با فیلتر کردن به روغن پایه می رسیم.

وضعیت واحدهای فعال بازیافت روغن سوخته در ایران

با بررسی‌های انجام شده در حال حاضر تعداد ۴۰ واحد فعال با ظرفیت ۲۹۷۸۷۵ تن در سال در ایران فعال هستند، اکثر این واحدها بدلیل عدم دسترسی به روغن سوخته با ظرفیت کمتر از ظرفیت اسمی در حال فعالیت هستند شایان ذکر است اغلب محصولات حاصل از بازیافت به کشور افغانستان صادر و مابقی در واحدهای مکمل به عنوان خوراک جهت تولید سایر روغن‌ها استفاده می‌شود.

محصولات حاصل از تصفیه روغن و کد آیسیک هر کدام در زیر آمده است

روغن پایه:

روغن پایه تولید شده مطابق با استاندارد API گروه I و II می‌باشد که خوارکی بسیار مناسبی برای تدوین و فرموله کردن طیف گسترده‌ای از روغن‌های: موتور، توربین، هیدرولیک، دنده، گریس و …. می‌باشد.

سوخت تقطیری صنعتی:

این محصول می‌تواند بعنوان سوخت جایگزین یا سوخت سبک در بویلرها یا هیترهای شعله‌ای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد

اسلاج قیری:

این نوع اسلاج حاوی میزان زیادی پلیمر و فلز است که می‌تواند درتولید آسفـالت خیابـان، پوشـش محافظتی قیـری و یا بعنوان سوخـت درکارخانه های سیمان مورد استفاده قرار بگیرد

۲۳۲۰۴۱۲۴۵۰روغن موتور تصفیه مجدد

۲۳۲۰۴۱۲۳۵۷روغن انتقال قدرت تصفیه مجدد

۲۳۲۰۴۱۲۴۵۲سایر روغن های صنعتی تصفیه مجدد طبقه بندی نشده در جای دیگر

۲۳۲۰۴۱۲۴۴۹ روغن پایه تصفیه مجدد

 

مشخصات سرمایه گذاری طرح توجیهی بازیافت روغن موتور

ظرفیت تولید: 2000 لیتر سالانه

نرخ برابری دلار: 25000 تومان

مساحت زمین مورد نیاز: 10.000 متر مربع

زیر بنای مورد نیاز: 3500 متر مربع

تعداد نیروی انسانی: 30 نفر

میزان سرمایه گذاری ثابت: 25 میلیارد تومان

نرخ بازده داخلی: 41%

 

این مطلب در جهت آگاهی نسبی سرمایه گذار با طرح بازیافت روغن موتور نوشته شده است و ارقام سرمایه گذاری تقریبی است.

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

درخواست تهیه بیزینس پلن

02191301868 - 09136717173

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
خانه